Eğer bir kediniz varsa kedilerin karton kutulara olan özel ilgilerini fark etmiş olmalısınız. Kedilerin nazarında en havalı oyuncaklar bile basit bir karton kutuyla kıyaslanamaz. Boş ambalaj kutuları hatta içine girecekleri her türlü obje (çamaşır sepetleri, çekmeceler, bavullar, çantalar vb.) kedilerin dikkatini çeker. Birbirinden ilginç görüntülere neden olan kutu sevdasının neden kaynaklandığını merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Kutu sevdasının nedeni

Kediler şekle ve boyuta bakmaksızın kutuları severler. Eğer yakınınızda bir kedi varsa bunu deneyebilirsiniz. Onun önüne bir kutu bırakın ve sonra izleyin. Büyük bir ihtimalle önce kutuyu alıp başka bir yere götürmeye çalışır, sonra da içine girer.

Bir teoriye göre kedilerin boş bir kutu bulduğunda içine girip orada bekleme davranışı yırtıcı atalarının avlanma davranışından mirastır. Bu evrimci açıklamaya göre uysal kedilerimizin vahşi ataları, avlarını gizlice gözetleyebilmek ve onlara sinsice yaklaşabilmek için pusuya yatma davranışını geliştirdiler. Bu içgüdüsel davranış kalıbı sadece avlanırken değil, av olmamak için de işlerine yaramış olmalı. Zira vahşi doğada hayatta kalmak için beslenmek kadar av olmamaya özen göstermek de önemlidir.

Kedilerin kutu sevdası hakkında teori üretmeye çalışan davranış bilimcilere Utrecht Üniversitesi’nden etolog Claudia Vinke’nin kedilerin stres seviyelerini araştırdığı çalışması ilginç veriler sağlamıştır. Vinke, boş kutular sağladığı denek kedilerin boş kutu vermediği kedilere göre daha sevecen daha sakin ve huzurlu göründüklerini gözlemlemiştir. Bu gözleme dayanarak kutuların kedilerde konfor ve güvenlik hissi sağladığı ileri sürülmüştür.

Bir başka teori ise bu kedilerin bu ilginç davranış kalıbının onların genel doğasının bir sonucu olduğudur. Kediler zorluklarla karşılaştıklarında eğer mecbur kalmazlarsa kaçmayı ve bu şekilde zorluktan (ya da tehlikeden) kurtulmayı tercih ederler. Yani bu teoriye göre de kedilerin kutulara olan ilgisinin altında dış dünyadan kaçış vardır.

Bunlara ilave olarak kedilerin günde 20 saat kadar uyuduklarını düşünecek olursak, görece daha savunmasız oldukları bu zamanlarını görece daha güvenli olan kapalı bir alanda geçirmek istemeleri son derece mantıklıdır.

İşte tüm bu sebeplerle kutular, çekmeceler, çamaşır sepetleri vb. ev kedilerinin gözde mekanları arasında yer alır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar