Olumsuz bazı sonuçları nedeniyle pek önerilmese de hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarından ve tarım zararlılarından kurtulmak için anız yakılması adı verilen, bir yöntem uygulanır. Anız yakıldığında ateşi görmeseniz bile havadaki kokudan yakın bir yerlerde bu yöntemin kullanılmakta olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı insanlar bu kokuya maruz kaldıklarında mide bulantısı gibi birtakım rahatsızlıklar hissederler. Peki ya yanan tarla, kenevir yetiştirilen bir tarla olursa…

Kenevir bitkisinin (Cannabis türünün) çiçeklerinin ve tohum yataklarının yakılarak solunmasına halk arasında esrar içmek denir. Peki ya bu tarla yanacak olursa civardaki herkes içmiş gibi olur mu?

Bu soruya yanıt vermeden önce esrarla ilgili bazı bilgiler vermeliyiz: Esrarın zihinsel ve fiziksel etkileri olduğu söylenir. Zihinsel etkilerinden en sık görülenler gevşeme, mutlu ve değerli hissetmektir. Esrar, uyuşturucu kullanıcıları tarafından en çok kullanılan uyuşturucu türlerinden biridir.

Esrar birçok farklı yöntemle tüketilebilir. Genellikle sigara gibi kâğıda sarılarak ya da nargile gibi borular yardımı ile dumanı solunarak tüketilir. Bunun yanı sıra daha nadir olmakla birlikte yenebilen malzemelerle pişirilerek tüketilebilir. Esrar tüketme yöntemlerinde bitkinin ısıyla teması gerektiğinden, cannabis tarlasının yanması durumunda civardaki herkesin esrar içmiş gibi olacağını tahmin etmek makul görünebilir.

Ancak neyse ki (bazılarınız ne yazık ki diye de düşünüyor olabilir) Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir deneyle cannabis tarlasının yanması durumunda tarlaya yakın insanlarda esrar içme etkisi gibi bir etkinin ortaya çıkmayacağı anlaşılmıştır.

Profesör Ryan Vandrey, bu argümanı incelemek için herhangi bir havalandırmanın ve pencerenin olmadığı bir odada 12 gönüllü deneğin katılımı ile bir deney gerçekleştirmiştir. 12 denekten 6’sının esrarlı sigara içtiği çalışmada, esrar içmeyen 6 kişide hiçbir esrar etkisi görülmez. Deneyin kapalı bir ortamda yapılmış olmasına karşın esrar içmeyen deneklerde hiçbir uyuşturucu etkisi görülmemesi göstermiştir ki yanan bir cannabis tarlası, civardaki insanlarda esrar içme etkisine yol açmaz.  Ancak Profesör Vandrey, yanan tarla ne tarlası olursa olsun dumanının ve küllerinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve kaçınılması gerektiğini bildirmiştir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar