Sibirya’da, birçok öğretmen ve doktor, çocukların soğuk karlı günlerde, mayoları ile dışarı çıkıp, kar banyosu yapmalarının, onları daha sağlıklı kıldığını iddia ediyor.

Karlı bir havada, mayolarını giymiş bir düzine çocuk, öğretmenlerinin gözetimi altında kar topu oynayarak eğleniyor. Bir de üstelik, plajda görmeye alışık olduğumuz plastik kovalarla, başlarından aşağı boca ettikleri soğuk suyu, eğlenceli buluyor gibiler.

Bu şaşırtıcı görüntüler Sibirya’da bir anaokulundan (Sibiryachok veya Küçük Sibiryalı – Ulusal anaokulu, numara 317, Krasnoyarsk). 20 yıl kadar önce, çocukların bağışık sistemini güçlendirmek için ne yapabilecekleri konusunu tartışan bir grup ana okulu öğretmeni ve çocuk doktoru, her gün uygulanacak kar banyosunun faydalı olacağına kanaat getirmişler. Ancak birçok ebeveyni çılgına çevirecek, bu etkinliğe başlamak kolay olmamış. The Sibirian Times gazetesine konu ile açıklamalarda bulunan anaokulu müdürü Olesya Osintseva, bunu önce kendileri ve kendi çocukları üzerinde denediklerini bildiriyor. Sonuçlar beklentilerini doğrulayınca, konuyu veliler ile paylaşmışlar. Önce az sayıda veli, çocuklarının bu ritüele katılmalarına izin vermiş. Zaman içinde bu ritüel birçok veli tarafından desteklenmiş. Hatta bu anaokulunun öğrencisi olmadığı halde, sadece kar etkinliğine katılmak için gelen çocuklar da var.

Bu etkinliğe katılma kararı tamamen çocuk ve aileye ait. Hiçbir zorlamada bulunulmuyor. Ana okulu müdürü Olesya Osintseva, karlı banyo ritüeline katılan çocukların, katılmayanlardan daha nadir hasta olduklarını ve üstelik hastalıkları daha kolay atlattıklarını bildirmiştir. Bu gözlemi, konuyu inceleyen çocuk doktorları da doğrulamış. Soğuk algınlığı sezonunda, hastalığa yakalanma yüzdesi, karlı banyo etkinliğine katılmayan grupta %25, katılan grupta ise %5 olarak gerçekleşmiş.

1997 yılında, Sochi Üniversitesi’nden Dr. V Kharitonov, bu etkinliğe katılmamış olan bir grup çocuktan aldığı kan örneklerini, katıldıktan sonra aldığı kan örnekleri ile karşılaştırmış. Yaptığı değerlendirmenin sonucunda, hücresel bağışıklık sisteminde, önemli oranda pozitif gelişme olduğunu gözlemlemiş.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar