Disney World arazisinin çok ilginç bir satın alınma hikayesi vardır: Walt’ın kendi deyimiyle, “Dünyanın en mutlu yeri” olacak Disney World’ü kuracağı araziyi satın alma girişimleri, hayalin gerçekleştiği 1971’den, 10 yıl önce başlar. Bu on yıllık sürece birçok gizemli detay, Walt Disney’in hayalleri, ruhu, yüreği ve ölümü de dahildir.

Walt Disney, projenin başarısında, arazi seçiminin çok önemli olduğunu farkındadır. Bu nedenle bir araştırma yaptırır. Anket sonuçları, ziyaretçi sayısı açısından “Sihirli Kralık”ın, Amerika’nın doğu kıyılarına kurulması gerektiğini ortaya koyar. Doğu kıyılarında, ulaşım ve iklim koşulları bakımından elverişli devasa boyutlarda satın alım yapabilecekleri arazi ararken, oklar son derece mütevazı bir şehir olan Orlando’ya çevrilir. Nasıl ki peri annenin sihirli çubuğu Kül Kedisi’ni Sindrella’ya çevirdiyse, Walt Disney’in kararı da bataklık bir araziden oluşan Orlando’yu, Sihirli Krallığın başkentine çevirir. Orlando mütavazı küçük bir kasabadan, yılda 50 milyon ziyaretçi alan bir cazibe merkezine dönüşür.

Disney World’ün açılması sadece Orlando’nun kaderini değiştirmekle kalmaz, tema park endüstrisinin doğmasına ve yeni Amerikan kültürünün dünyaya ihraç edilmesine ön ayak olur.

Walt Disney, kendi ismini kullanarak bölgede toprak almaya kalkarsa, arazi fiyatlarının yükseleceğini çok iyi  biliyordu.  Bunu önlemek için birçok sahte şirket kurdu ve arazileri parça parça bu şirketler adına satın aldı. Böylece bataklık arazilerini, hiç kimsenin şüphesini çekmeden çok düşük fiyattan satın alma imkanını elde etmiş oldu.

Bugün Disney World’e giderseniz, ana caddede bulunan mağaza isimlerine dikkatle bakmayı unutmayın. Bu mağazalar, Walt Disney tarafından kurdurulan, sahte şirketlerin adlarını taşımaktadır.

Disney World arazisi 101 km²’dir. Yani Disney World arazisi, Şişli, Beşiktaş, Kadıköy ve Beyoğlu ilçelerinin yüz ölçümü toplamından da büyüktür. Disney World’ü bir tema parktan ziyade, birçok parkın toplandığı bir şehir olarak tanımlamak gerekir. İçinde Magic Kingdom, Epcot, Animal Kingdom, MGM Stüdyoları, Universal Studios, Sea World ve daha birçok eğlence parkı, 25 otel ve alışveriş merkezi yer almaktadır.

Kaynaklar:

  1. http://www.themeparkinsider.com/flume/201312/3819/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney_World

 

Benzer Kanıtlar