Wimbledon çalışanlarından biri de Rufus adlı bir şahin! Wimbledon ailesinin önemli üyelerinden biri olarak görülen erkek şahinin görevi, başta güvercinler olmak üzere kuşları tenis kortlarından uzak tutmak. Rufus 10 yıldır yerine getirdiği görevini başka bir şahinden devir aldı.

Tenis dünyasının tanınan bir kimliği haline gelen Rufus 2007 yılından bu yana görevinin başında. 42 dönümlük arazide yıl boyunca devriye gezen Rufus, şampiyonaların gerçekleştiği iki hafta boyunca ve 2012 Yaz olimpiyatlarında önemli görev üstleniyor. Rufus sayesinde oyunlar duraksamadan devam ediyor. Daha da önemlisi oyuncuların dikkati dağılmıyor. 

Rufus’un eğitmeni ve sosyal medya yöneticisi olan Imogen Davis

Wimbledon’da, ilk resmi “kuş kovucu” görevi, 2000 yılında bir şahine verilmiş, ve bu sayede izleyicilerin sıklıkla duymaya alışık oldukları “kuş oynunu durdurdu” anonsu neredeyse unutulmuştur.

Rufus’un twitter takipçilerinin sayısı 9 binden fazla. Rufus’un eğitmeni ve sosyal medya yöneticisi Imogen Davis, 2012 yılından beri bu görevi yerine getiriyor. Davis, güvercinlerin tenis kortlarındaki çim tohumlarını yemek için sahaya inmeleri engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını bildiriyor.

Şahin Rufus’la ilgili basında yer alan ilginç haberler;

  • 28 Haziran 2012’de Rufus, özel bir otoparkta, park halindeki araçtan çalındı. Rufus’un çalınması medyada geniş yer buldu. Çalındıktan üç gün sonra Rufus, Wimbledon Common‘ da bulundu. Ayağındaki hafif incinme dışında sağlığı yerindeydi.
  • 2013 yılında Rufus’la ilgili basına yansıyan haberler arasında, Rufus’un bir takım insanlar tarafından korkutulduğu ve kargalar tarafından taciz edildiği vardı.
  • Bir reklam filminde de oynayan Rufus, tıpkı bir film yıldızı gibi hayranlarından yoğun ilgi görüyor. Hayranları Rufus’la fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor.

Görev yerinde Rufus’u izlemek isterseniz, aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar